27 січня у світі відзначають День пам’яті жертв Голокосту. Про це повідомляє
"Радіо Свобода".
Високий представник Європейського союзу – віцепрезидент Жозеп Боррель нагадав слова італійського письменника Прімо Леві, який пережив Голокост і «став першим, хто детально описав криваві злочини, які мали місце в Aушвіці». Леві писав: «Ми не розуміємо [фашизму], але ми можемо і повинні розуміти його витоки, та пильнувати – адже те, що сталося, може повторитися знову. Тож обов’язок кожного – замислитися про те, що відбулося».
«Через 76 років після звільнення Аушвіц-Біркенау ці слова є актуальними, як ніколи. У розпал пандемії COVID-19 ми бачили, як поряд із епідеміологічною ситуацією загострювалася ненависть по відношенню до багатьох меншин у всьому світі, у тому числі через поширення антисемітських теорій змови та мови ворожнечі до євреїв, зокрема в соціальних мережах. Ми також спостерігали поширення – у тому числі, в Європі – огидних теорій, метою яких є делегітимізація історії шляхом заперечення Голокосту», – заявив Боррель.
Він запевнив, що ЄС ніколи не погодиться із запереченням Голокосту.
«Найкращою протиотрутою від антисемітизму залишаються знання. ЄС і надалі працюватиме в рамках багатосторонніх форматів, зокрема в ООН, для підтримки ефективної політики пам’яті, захисту свободи релігії та переконань, запобігання геноциду, захисту історичних та релігійних пам’яток, а також сприяння освіті, документуванню свідчень та дослідженням щодо Голокосту. Ми несемо відповідальність перед жертвами, тими, хто вижив та майбутніми поколіннями», – зазначив Боррель.
Читайте також: Антисемітизм в Україні зростає? Так, але
Посол Британії в Україні Мелінда Сіммонс заявила, що понад мільйон євреїв з України та шість мільйонів євреїв загалом «стали жертвами цього акту антисемітизму».
«У цей день ми також шануємо праведників народів світу. Ризикуючи своїм життям, вони рятували інших. Понад 2 500 українців визнані такими праведниками. Їх приклад слугує натхненням для нас . На жаль, багато років по тому антисемітизм продовжує існувати. Але пам’ять про Голокост має дати нам сили об’єднатися проти всіх форм антисемітизму та ксенофобії», – наголосила Сіммонс.
У німецькому Бундестазі виступить 33-річна уродженка Києва Марина Вайбанд, яка походить з єврейської сім’ї. Deutsche Welle пише, що жінка часто отримує листи з погрозами і зізнаннями у ненависті до євреїв. На її думку, найкращий спосіб боротися з антисемітизмом – позбуватися кліше, образу жертви, з яким досі пов’язують євреїв. Саме тому восени 2020 року вона запустила YouTube-проєкт «Запитай єврея», де відповідає на запитання онлайн-користувачів про сучасне життя євреїв у Німеччині.
27 січня 1945 року радянські війська звільнили концентраційний табір «Аушвіц-Біркенау» біля польського міста Освенцим. У таборі залишалися ув’язнені, які не могли ходити самостійно. Нацисти не встигли повністю знищити будівлі, газові камери і печі.
«Аушвіц» був найбільшим із нацистських таборів, більшість його ув’язнених були євреями. Тому день його звільнення – 27 січня – позначений в календарі історії як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Читай нас в Google News Підписатися